Na lekcji techniki uczniowie klasy 5 poznali właściwości tworzyw sztucznych. Zauważyli, że niektóre tworzywa sztuczne w temperaturze pokojowej są twarde ( plastomery), inne natomiast rozciągają się i wracają do naturalnej postaci ( elastomery). Wspólnie analizowali, w jakich przypadkach rozciągliwość będzie zaletą danego tworzywa (w przypadku np. gumki do włosów, podeszwy butów, balonu), kiedy zaś taka właściwość mogłaby przysporzyć problemy w praktycznym użyciu ( rozciągliwa smycz dla groźnego psa, wanienka dla niemowląt z gumy…).
Nauczyciel techniki p. Dorota Króliszewska zaproponowała uczniom zajęcia, na których wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce: skonstruują pojazdy z tworzyw sztucznych z napędem odrzutowym. W warunkach szkolnych bezpieczny napęd odrzutowy można wykonać z balonu napełnionego powietrzem, który umieszczony w odpowiedni sposób umożliwi ruch pojazdom, czyli tzw. odrzut.
Uczniowie w grupach wykonywali poszczególne zadania: od projektu pojazdu do ruchomego modelu. Dzięki wspólnym pomysłom i zaangażowaniu powstały ciekawe modele z prawdziwie Eko- napędem. Kto wie, może któryś z naszych młodych konstruktorów w przyszłości zostanie inżynierem i stworzy niejeden ekologiczny pojazd?