W dniu 27 maja 2022 roku uczniowie klas szóstej i siódmej Szkoły Podstawowej im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu uczestniczyli w VI Rajdzie Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Łukasz Mrzygłód i Tadeusz Kliszcz.

Organizatorzy rajdu, to jest Pan Zbigniew Sikora, Szkoła Podstawowa im Bronisława Czecha w Nowem Bystrem, OSP Nowe Bystre, Koło Gospodyń Wiejskich Nowe Bystre oraz Gmina Poronin zadbali o bezpieczeństwo uczestników oraz zapewnili im poczęstunek.

W czasie rajdu zapoznaliśmy się z historią pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego Wojciecha „Duszy” Szaroty oraz odwiedziliśmy miejsca upamiętniające śmierć za wolną Polskę osób związanych z tym oddziałem partyzanckim. W na Słodyczkach odczytano apel poległych, wyszczególniając 96 osób, z tego 35 z Nowego Bystrego, głównego obszaru działania partyzantów.

Dziękujemy organizatorom za zabranie nas w mentalną podróż na Podhale w czasach II wojny światowej. Udział w rajdzie pozwolił nam pełniej zrozumieć okropieństwa wojny oraz znaczenie słowa patriotyzm.