Chemia

W dniu 3 listopada uczniowie klasy VII  i VIII naszej szkoły w ramach Festiwalu Nauki im. Franciszka Łukaszczyka udali się do Szkoły Podstawowej w Poroninie. Tam, w pracowni chemicznej spotkali się z panią Kingą, chemikiem reprezentującym Chemical World. To firma zajmująca się popularyzacją nauki, jaką jest chemia i przedstawieniu jej w nietypowej, zabawowej formie. O czym było tym razem? O rzeczy prozaicznej i przyziemnej - o lodzie. Ale czy takim normalnym? Niekoniecznie. Swoje wrażenia tak wyraziła Klaudia z klasy ósmej:

„Dzisiaj pojechaliśmy do szkoły w Poroninie na warsztaty chemiczne. Na początku pani opowiedziała nam o CO2 w stanie stałym, potocznie nazywanym „suchym lodem”. Dowiedzieliśmy się, że CO2 sublimuje, czyli z ciała stałego zmienia się w gaz. Gdy wrzuciliśmy go do wody, unosił  się dym. Później wlaliśmy płyn do naczyń i zrobiła się wielka piana, a gdy się ją dotknęło, zmieniała się w dym. Zajęcia były bardzo ciekawe i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy.”

Język polski

Na lekcjach języka polskiego wspólnie stworzyliśmy ORTOGRAFICZNEGO PIOTRUSIA, w którego zagramy, a karty staną się środkiem dydaktycznym wykorzystywanym podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych.
Gracze sami wybiorą wariant gry - czy rozdają wszystkie karty i losują je od sąsiada, czy przeznaczają do losowania część talii.
Uczniowie zapamiętują pisownię wyrazów, ale też poszerzają wiedzę na temat zwierząt. W ten sposób wykorzystają wiadomości i umiejętności z różnych przedmiotów szkolnych.
Zaprezentowane w galerii karty przygotowali uczniowie z klasy 5 Szkoły Podstawowej im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu. Zadanie miało charakter interdyscyplinarny.