Regionalne powitanie wiosny, czyli pierwszy Dzień Regionalny w Naszej Szkole, który odbył się 21 marca. Jest to wydarzenie, które było wiosenną tradycją Szkoły w Stasikówce od dziesięciu lat. W tym roku to wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Murzasichlu.

W ramach Dnia Regionalnego odbył się gwarowy konkurs recytatorski pod hasłem: „Idziy wiesna…”. Uczniowie z wszystkich szkół Gminy Poronin pięknie recytowali wiersze o wiośnie, prezentując swoje sceniczne umiejętności, cudne stroje i gwarę. Jury w składzie: Teresa Bachleda-Kominek, Zbigniew Długosz oraz Maria Kalata mieli twardy orzech do zgryzienia. Ale ostateczne wyłonili zwycięzców.
Z naszej szkoły byli to:

 • Małgorzata Skupień z klasy II ze Szkoły Filialnej w Stasikówce – I miejsce
 • Franciszek Topór-Huciański z klasy I – wyróżnienie
 • Stanisław Stochz klasy IV – I miejsce
 • Franciszek Gracjasz z klasy IV – II miejsce
 • Angelika Strama z klasy VIII – I miejsce
 • Martyna Jagieła z klasy VIII – II miejsce

W tym dniu odbyło się także rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego pt. „Idziy wiesna…”.
Na konkurs napłynęło 141 prac o tematyce związanej z wiosennymi tradycjami, obrzędami oraz pracą górali. Jury w składzie: Dorota Króliszewska, Zofia Godlewska oraz Marcelina Mrozicka były zachwycone pomysłowością i talentem młodych artystów a także kolorystyką prac plastycznych.

Z naszej szkoły laureatami zostali:

 • Maja Baliczek z klasy II ze Szkoły Filialnej w Stasikówce – III miejsce
 • Krystian Budz z klasy VI - II miejsce
 • Stanisław Stoch z klasy IV - III miejsce
 • Jan Gondek z klasy V – wyróżnienie
 • Karina Łukaszczyk z klasy VII – I miejsce
 • Julia Gał z klasy VII – II miejsce
 • Magdalena Strama z klasy VII – III miejsce
 • Anna Łukaszczyk z klasy VII - wyróżnienie

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Po konkursie gość specjalny, Adam Gąsienica - Makowski, powiedział kilka słów o dawnych zwyczajach jakie panowały na Podhalu w czasie wiosny. Następnie uczestnicy udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz warsztaty „Wyklejanki motywów ludowych – ptoski i kwiotuski”, które prowadziły panie z naszej szkoły: Pani Dorota Króliszewska i Pani Joanna Topór.

Protokół do pobrania.